در بیوگرافی امروز نگاهی خواهیم داشت به زندگی و اثار یکی از کارگردانان بسیار مطرح سینمای هالیوود که بیشتر برای کارگردانی، تهیه کنندگی و نویسندگی فیلم هایی در ژانر ترسناک شناخته می شود. James Wan (جیمز وان) در تاریخ 26/فوریه/1977 در وان در Kuching، ساراواک، مالزی بدنیا آمد. وی از نژاد چینی مالزی می باشد و زمانی که 7 ساله بود همراه با خانواده اش به پرت استرالیا نقل‌مکان کرد. جیمز از کودکی علاقه بسیار زیادی به صعنت سینما و فیلم سازی داشت به شکلی که شب و روز وقت خود را به دیدن فیلم ها و مطالعه درباره فیلم سازی می گذراند. وان به عنوان یک فرد بالغ از پرت به ملبورن نقل‌مکان کرد و در آنجا در دانشگاه RMIT شرکت نمود. برای ادامه بیوگرافی James Wan با ما همراه باشید.

جیمز وان کارگردان بسیار مطرح سینمای هالیوود  -  بیوگرافی James Wan
جیمز وان کارگردان بسیار مطرح سینمای هالیوود  -  بیوگرافی James Wan

جیمز وان با ساختن فیلم Saw توانست به شهرت فراوانی دست پیدا کند!!

وی  برای اولین بار با کارگردنی فیلم اره توانست به شهرت فراوانی دست پیدا کند. فیلم اره فیلمی در ژانر ترسناک معمایی می باشد که جیمز ون در این فیلم به عنوان کارگردان و نویسنده فعالیت داشته است. در این فیلم بازیگرانی چون کری الویس، دنی گلاور، مونیکا پاتر، مایکل امرسون، کن لئونگ، توبین بل، لی ونل، مکنزی وگا حضور یافته اند.

داستان فیلم از جایی شروع می شود که دو مرد، درحالی‌که خود را بسته‌شده با زنجیر می‌یابند، در اتاقی متروک در دو طرف یک جنازه بیدار می‌شوند. در جیب هریک از آن‌ها دستگاهی گذاشته شده که پیامی از فردی ناشناس را که نقاب زده، و بعدها معلوم می‌شود که همان «قاتلِ اره‌ای» است، پخش می‌کند. در این پیام، این مرد به آن‌ها اطلاع می‌دهد که درگیر یک نوع «بازی اجباری» هستند. هرکدام از آن‌ها که بخواهد زنده بماند، باید از قوانین متعددی بگذرد و بازی را «ببرد». در این بین، هویت واقعی قاتل نیز تا آخرین دقایق بزرگ‌ترین سؤال فیلم باقی می‌ماند، تا این‌که سرانجام همراه با یک پیچش داستانی هویت او مشخص می‌شود. ثانیه‌هایی پس از این اتفاق، فیلم تمام می‌شود و «بازی» به پایان می‌رسد.

صحنه ای از فیلم اره به کارگردانی James Wan  -  بیوگرافی جیمز وان
صحنه ای از فیلم اره به کارگردانی James Wan  -  بیوگرافی جیمز وان

جیمز به واسطه شهرت فراوانی که با ساختن فیلم اره بدست اورده بود سرانجام در سال های 2005 و 2006 فیلم هایی چون اره 2 و اره 3 ظاهر شد اما اینبار نه به عنوان کارگردان یا نویسنده فیلم بلکه تهیه کنندگی فیلم را به عهده داشت. تولید این فیلم بلافاصله بعد از فروش خوبِ اره 2 در هفتهٔ اولِ اکران، آغاز شد. این فیلم به فیلم گرگ هافمن، که در سال 2005 درگذشت، و از تهیه‌کنندگان اره بود، تقدیم شد. بعد از وقفه ای کوتاه تولید این فیلم پر مخاطب ادامه یافت و در سال 2007 در اره 4 با تفاوت بسیار زیادی نسبت به سری های قبلی همراه بود. در این قسمت از این سری فیلم‌ها جیگساو و آماندا هردو کشته شده‌اند. دو مأمور اف‌بی‌آی (FBI) به کاراگاه هافمن در تحقیق و پیگیری مسائل مربوط به وسیله‌های شکنجهٔ جیگساو و کارهای او کمک می‌کنند.تا به امروز 8 قسمت از فیلم منتشر شده است و اخرین قسمت این مجموعه فیلم جیگ‌ساو نام دارد که در سال 2017 بر روی پرده سینماها رفت.

صحنه ای از فیلم اره 3  -  بیوگرافی James Wan
صحنه ای از فیلم اره 3  -  بیوگرافی James Wan

جیمز وان با فیلم Insidious خود را به عنوان کارگردان ژانر ترسناک معرفی کند!!

شاید سال 2010 را شروعی بر دوران مطرح شدن این کارگردان در ژانر ترسناک با فیلم توطئه‌آمیز دانست. توطئه‌آمیز یا Insidious سری فیلم هایی در ژانر ترسناک می باشند که جیمز وان با همکاری لی ونل توانست فیلمی بسیار خوش ساخت را بر روی پرده سینماها ببرد. داستان فیلم درباره یک زن و شوهر است که پسرشان بدون توضیح وارد کما می‌شود و ارواحی هستند که می‌خواهند از یک بعد دیگری از جهان وارد دنیا شوند و زندگی خود را پس بگیرند و یک بار دیگر زندگی کنند.در این فیلم بازیگرانی چون پاتریک ویلسون،رز بیرن،باربارا هرشی به ایفای نقش پرداخته اند.

داستان فیلم : پدر و مادر خانواده لامبرت جاش (پاتریک ویلسون) و رنای (رز بایرن)، فرزندان خود دالتون (تای سیمپکینز) و فاستر (اندرو آستور)، و دختر نوزاد کالی به تازگی به یک خانه جدید نقل مکان کرده‌اند. مدت کوتاهی پس از آن، دالتون سر و صدای بازشدن در اتاق شیروانی را می‌شنود به خودی خود به آنجا کشیده می‌شود، او از یک نردبان در حالی که می‌خواهد چراغ را روشن کند می‌افتد و یک چهره‌ای را در آینه می‌بیند و از ترس جیغ می‌زند، رنای و جاش با عجله به کمک او می‌آیند. روز پس از این واقعه، دالتون به کما می‌رود.پس از سه ماه درمان بدون نتیجه، رنای و جاش تصمیم می‌گیرند دالتون را به خانه ببرند. بلافاصله، به‌طور فزاینده فعالیت فوق‌العاده‌ای در خانه روی می‌دهد. رنای صداهایی از اتاق بچه که هیچ‌کس آنجا نیست می‌شنود، فاستر می‌گوید که دالتون در خواب راه می‌رود، رنای صورت یک مرد ترسناک را در اتاق کالی می‌بیند، جاش را صدا می‌زنند ولی زمانی که جاش می‌آید ناپدید می‌شود و زنگ خطر در ورودی بارها و بارها بدون هیچ دلیل با بازشدن در جلو به صدا در می‌آید. پس از آن رنای جای دست خونینی را در بستر دالتون می‌یابد، آن را با جاش در میان می‌گذارد اما او آن را نادیده می‌گیرد. در آن شب، در اتاق کالی رنای مورد حمله قرار می‌گیرد و خانواده لمبرت تصمیم می‌گیرند که آن خانه را ترک کنند.

شاید بتوان فیلم توطئه‌آمیز را یکی از موفق ترین فیلم ها در ژانر ترسناک دانست  -  بیوگرافی جیمز وان
شاید بتوان فیلم توطئه‌آمیز را یکی از موفق ترین فیلم ها در ژانر ترسناک دانست  -  بیوگرافی جیمز وان

فیلم احضار (The Conjuring) یکی دیگر از فیلم های بسیار موفق و پرطرفدار ژانر ترسناک به کارگردانی جیمز وان می باشد. در این فیلم بازیگران مطرحی چون پاتریک ویلسون و ویرا فارمیگا در نقش‌ اد و لورین وارن حضور یافته اند، که بر سر موضوع های فراطبیعی به تحقیق می پردازند. در این فیلم بازیگرانی چون پاتریک ویلسون، ویرا فارمیگا، ران لیوینگستون، لیلی تیلور حضور یافته اند.

داستان «احضار» دربارهٔ خانوادهٔ پرون (Perron) با پنج دختر است که در سال 1971 به یک خانهٔ بزرگ و کهنه در روستایی در ایالت رود آیلند اسباب‌کشی می‌کنند. در بدو ورود، سگ خانواده حاضر به ورود به خانه نیست. کمی بعد، خانوادهٔ پرون متوجه می‌شوند که این خانه توسط قدرتی ناشناخته در حال کنترل است. مادر ملتمسانه از دو متخصص مسائل ناشناخته به نام‌های اِد و لورِین وارِن (پاتریک ویلسون و ویرا فارمیگا) می‌خواهد تا از خانهٔ آن‌ها بازدید کنند. اِد و لورِین پی می‌برند که درگیر مخوف‌ترین پروندهٔ زندگی‌شان شده‌اند. رشته اصلی این داستان (که طبق گفته فیلم بر اساس داستان واقعی‌ست) در فیلم‌های احضار 2 و احضار 3 تکمیل می شود.

عکسی از پشت صحنه فیلم The Conjuring  -  بیوگرافی  جیمز وان
عکسی از پشت صحنه فیلم The Conjuring  -  بیوگرافی  جیمز وان

جیمز در سال 2013 کارگردانی و نویسندگی فیلم پر طرفدار توطئه‌آمیز: قسمت 2 را بر عهده گرفت. این فیلم به عنوان دومین قسمت از سری فیلم‌های توطئه‌آمیز به شمار می‌رود و دنباله‌ای بر قسمت نخست است. ستاره‌های فیلم پاتریک ویلسون و رز بایرن به عنوان نقش‌های جاش و رنای لامبرت، درباره زن و شوهری می باشد که به دنبال کشف راز خانه‌شان هستند. توطئه‌آمیز: قسمت2 در تاریخ 13سپتامبر 2013 بر روی پرده سینماها رفت.

در سال 1986، کارل از دوست خود الیز رنیئر (لین شی) می‌خواهد که به پسر لورن لامبرت (جاش) کمک کند. بیست و پنج سال بعد تاکر و دوستش پس از مرگ الیز فیلم هیپنوتیزم کودکی جاش را پیدا می‌کنند و متوجه حضور جاش در پشت سر کودکی جاش می‌شوند. همسر جاش (رنای) پس از مرگ الیز، توسط یک کاراگاه پلیس تحت بازجویی قرار می‌گیرد. جاش در سر خود صدای زنی را که از او می‌خواهد که خانوادهٔ خود را به منظور زنده ماندن بکشد می‌شنود. روز بعد، لورن یک زن در لباس سفید را در اتاق نشیمن می‌بیند. پس از گریه‌های نوزاد دختر او، کالی، رنای با زن مواجه می‌شود و پس از حملهٔ او بیهوش می‌شود.تاکر، از کارل می‌خواهد با استفاده از تاس واژه‌ها با روح الیز تماس بگیرند. از طریق تاس، الیز به آن‌ها می‌گوید برای پیداکردن پاسخ در بیمارستان «بانوی ما از فرشتگان (مریم مقدس)» بروند، پس از رفتن به بیمارستان، لورن داستان یک بیمار به نام پارکر، که تلاش داشت خود را اخته کند را بازگو می‌کند. در خانه پارکر، آن‌ها یک اتاق مخفی با پانزده جسد در لباس‌های سفید عروسی همراه با یک روزنامه در مورد قتل‌های زنجیره‌ای عروس سیاه پوش که آن‌ها را کشته پیدا می‌کنند. بعد از آن کارل متوجه می‌شود که این الیز نبوده که از طریق تاس‌ها با آن‌ها صحبت می‌کرده، بلکه آن زن سفید پوش (مادر پارکر) بوده است.

صحنه ای از فیلم ترسناک توطئه‌آمیز: قسمت 2   -  بیوگرافی James Wan
صحنه ای از فیلم ترسناک توطئه‌آمیز: قسمت 2   -  بیوگرافی James Wan

آنابل یک فیلم فراطبیعی ترسناک آمریکایی محصول سال 2014 می باشد که نویسندگی آن را گری دابرمن و کارگردانی جان آر. لئونتی برعهده داشته است. آنابل هم به عنوان پیش‌زمینه و هم اسپین آف برای فیلم احضار روح در سال 2013 به‌شمار می‌رود و داستان فیلم از روی عروسکی واقعی به نام آنابل الهام گرفته شده‌است. در این فیلم بازیگرانی چون آنابل والیس، وارد هورتون، الفری وودارد، تونی آمندولا حضور یافته اند.

داستان فیلم : بعد از کشته شدن انابل هیگینز در آپارتمان میا و جان یک زوج نوجوان روح سرگردان ان به دنبال روح دختر ان زوج لیا است و برای انجام نقشهٔ شیطان پرستانهٔ خود از یک عروسک استفاده می‌کند.

فیلم ترسناک انابل  -  بیوگرافی جیمز وان
فیلم ترسناک انابل  -  بیوگرافی جیمز وان

جیمز وان در سال 2015 کارگردانی فیلم خشن7 را بر عهده گرفت .خشن 7 هفتمین قسمت از سری فیلم‌های سریع و خشمگین در سبک اکشن، هیجانی، تعقیب و گریز می‌باشد. که در این فیلم بازیگرانی همچون وین دیزل، جیسون استاتهام، پل واکر، میشل رودریگز، لوکاس بلک، جوردانا بوروستر، دواین جانسون، ترسی گیبسون، تونی جا و کرت راسل ایفای نقش می‌کنند.

داستان فیلم بعد از وقایع نسخه قبلی جریان دارد. بعد از سرنگونی اوون شاو (لوک ایوانز و دار و دسته‌اش، دومینیک تورتو (وین دیزل) و گروهش بعد از دریافت حکم آزادی در حال تجربهٔ یک زندگی معمولی هستند؛ اما برادر بزرگتر «اوون»، با نام دکارد شاو (جیسون استاتهام)، به دنبال دومینیک و گرفتن انتقام است. بعد از اینکه گروه متوجه کشته شدن هان (سانگ کانگ) می‌شود، آن‌ها باری دیگر جمع می‌شوند تا فردی را که یکی از اعضای گروه آنها را به قتل رسانده پیدا کنند، قبل از اینکه او آنها را پیدا کند.

جیمز وان در کنار لوداکریس و ترسی گیبسون  -  بیوگرافی James Wan
جیمز وان در کنار لوداکریس و ترسی گیبسون  -  بیوگرافی James Wan

جیمز در سال 2015 تهیه کنندگی فیلم توطئه‌آمیز: قسمت 3 را برعهده گرفت.توطئه‌آمیز: قسمت 3 فیلمی در ژانر ترسناک می باشد که کارگردانی آن را لی ونل بر عهده داشته است. این فیلم سومین قسمت در سری فیلم‌های توطئه‌آمیز بمحسوب می شود که پیش‌درآمدی بر قسمت های قبلی است. در این فیلم بازیگرانی همچون درموت مالرونی، استفانی اسکات، آنگوس سمپسون، لی ونل، هیلی کییوکو و لین شی ایفای نقش می‌کنند.

داستان فیلم : ماجراهای این قسمت برمی گردد به قبل از مشکلات خانواده لامبرت و چگونگی موافقت الیز راینر (لین شی) برای استفاده از استعداد روحی و روانی خود برای ارتباط با مردگان جهت کمک به یک دختر نوجوان که توسط نیروهای شیطانی مورد هدف قرار گرفته.

صحنه ای از فیلم Insidious: Chapter 3  -  بیوگرافی جیمز وان
صحنه ای از فیلم Insidious: Chapter 3  -  بیوگرافی جیمز وان

بعد از فروش بسیار خوب قسمت اول فیلم احضار تهیه کنندگان تصمیم گرفتند تا فیلم احضار 2 که در ادامه قسمت اول می باشد را بسازند.کارگردانی فیلم را جیمز وان برعهده دارد و پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا نیز در این فیلم در نقش قبلی خود یعنی اِد و لورِن وارن حضور دارند که نقش دو متخصص مسائل ناشناخته را برعهده دارند.در این فیلم بازیگرانی چون پاتریک ویلسون، ورا فارمیگا، فرانسیس اوکانر، سایمن مک‌برنی، فرانکا پوتنته، مدیسون ولف حضور دارند.در این قسمت از فیلم احضار حضور شخصیت راهبه باعث می شود تا سری فیلم های احضار شکل متفاوتی به خود بگیرند.

داستان فیلم : خانم و آقای وارن به شمال لندن سفر می‌کنند تا به مادری همراه با ۴ فرزندش، برای رهایی از شر ارواح و شیاطین کمک کنن.

صحنه ای از فیلم The Conjuring 2  -   بیوگرافی James Wan
صحنه ای از فیلم The Conjuring 2  -   بیوگرافی James Wan

آکوامنفیلمی اکشن,ماجراجویی ,فانتزی,علمی - تخیلی بر پایه شخصیتی به همین نام  و محصول شرکت دی‌سی کامیکس می باشد که کارگردانی فیلم را جیمز وان و نویسندگی آن بر عهده ویل بیل بوده است، این فیلم به عنوان ششمین فیلم دردنیای سینمایی دی‌سی بشمار می رود.در این فیلم بازیگرانی چون جیسون موموآ، امبر هرد، ویلم دفو، پاتریک ویلسون، یحیی عبدالمتین، تمورا موریسون، دولف لاندگرن، نیکول کیدمن حضور یافته اند.

داستان فیلم : درمورد شخصیتی به نام آرتور است به طی اتفاقاتی به شخصیت اصلی خود پی می برد و متوجه می شود که پادشاهی شهر زیر آب آتلانتیس میراث او بوده است ، حال او باید یک تصمیم بزرگ بگیرد و قهرمان شهر و دنیای خود شود.

Jason Momoa در فیلم Aquaman  -  بیوگرافی جیمز وان
Jason Momoa در فیلم Aquaman  -  بیوگرافی جیمز وان

فیلم The Nun فیلم مورد انتظار سال 2018 !!

راهبه فیلمی ترسناک به کارگردانی کورین هاردی می باشد که در سال 2018 بر روی پرده سینماها رفت. فیلم‌نامه فیلم را گری دوبرمن بر پایهٔ داستانی از دوبرمن و جیمز وان نوشته است. این فیلم اسپین‌آفی از فیلم احضار 2 است و پنجمین فیلم در مجموعه فیلم‌های احضار محسوب می‌شود.در این فیلم تیسا فارمیگا، دمیان بیچیر، شارلوت هوپ و بانی آرونز به ایفای نقش پرداخته اند. فیلم ترسناک The Nun در افتتاحیه توانست رکورد فروش در سری احضار را بشکند و در صدر جدول باکس آفیس قرار گیرد.

داستان کشیشی به نام پدر برک را روایت می‌کند که دارای گذشته‎ی ناگوار و تاریکی هست و برای بررسی علت مرگ مرموز یک راهبه به رومانی فرستاده می‌شود.

راهبه فیلمی از جیمز وان  -  بیوگرافی James Wan
راهبه فیلمی از جیمز وان  -  بیوگرافی James Wan

دیدگاه شما