در بیوگرافی امروز نگاهی خواهیم داشت به زندگی و اثار یکی از شناخته شده ترین بازیگران زن سینمای ایران که با بازی در سریال شهرزاد در نقش شیرین توانست به اوج موفقیت برسد وی تا به امروز در فیلم ها و نمایش های بسیار زیادی حضور یافته است که از مهمترین آنها می توان به ورود آقایان ممنوع، ویلایی ها و ابد و یک روز اشاره کرد. پریناز ایزدیار (Parinaz Izadyar) در تاریخ 8/شهریور/1364 در شهر بابل بدنیا آمد. ایزدیار در خانواده ای تحصیل کرده رشد پیدا کرد. وی از کودکی علاقه بسیار زیادی به هنر و بخصوص هنرپیشگی داشت و بعد از گذراندن دوران راهنمایی تصمیم گرفت تا وارد رشته هنر شود اما بخاطر مخالفت خانواده اش که دوست داشتند او نیز همانند دیگر اعضای خانواده پزشک شود مجبور شد تا رشته تجربی را انتخاب کند اما با ورود به دوران پیش دانشگاهی تصمیم خودش را گرفت و به رشته هنر تغیر رشته داد. برای ادامه بیوگرافی Parinaz Izadyar با ما همراه باشید.

پریناز ایزدیار چهره شناخته شده سینمای ایران  -  بیوگرافی پریناز ایزدیار 
پریناز ایزدیار چهره شناخته شده سینمای ایران  -  بیوگرافی پریناز ایزدیار 

ایزدیار دوران کودکی خودش را  در شهر مادری اش بابل گذراند و سپس بخاطر شغل پدرش مجبور شد تا همراه خانواده به تهران مهاجرت کند. زندگی در پایتخت باعث شد تا پریناز یک قدم به علاقه دیرینه اش یعنی بازیگری نزدیک تر شود اما مشکل اصلی همچنان پا برجا بود و آن هم مخالفت های پدرش با بازیگر شدن او بود. همه چیز برای این بازیگر خوب کشورمان بیکباره شکل گرفت، او در دوران دانشجویی به اصرار یکی از دوستانش برای فیلم یک مرد یک شهر تست بازیگری داد و در کمال تعجب پذیرفته شد. در ابتدا خانواده او مخالف بازی او بودن اما رفته رفته بخاطر اصرار های بسیار زیاد پریناز تسلیم خواسته او شدند. فیلم یک مرد، یک شهر فیلمی به کارگردانی حسن هدایت می باشد که در سال 1386 بر روی پرده سینماها رفت. داستان این فیلم در رابطه با شخصی به نام اسماعیل مینوی کارآگاه پلیس آگاهی است. بعد از سال ها با او تماس می گیرند تا برای تحویل بقایای پیکر برادر شهیدش به خرمشهر برود. اسماعیل راهی سفر می شود و در راه، نزدیک خرمشهر تصادف می کند؛ اما انگار این حادثه بهانه ای است برای کشف راز یک قتل. پریناز با توجه به استعداد بسیار زیادی که از خود در این فیلم نشان داده بود اما نتوانست به شهرت زیادی دست پیدا کند و نیاز به چیزی شبیه به یک معجزه داشت تا به یک بازیگر مطرح تبدیل شود.

ایزدیار از کودکی علاقه بسیار زیادی به بازیگری داشت  -  بیوگرافی Parinaz Izadyar
ایزدیار از کودکی علاقه بسیار زیادی به بازیگری داشت  -  بیوگرافی Parinaz Izadyar

شاید بتوان اغاز معروفیت ایزدیار را با بازی در سریال 15 کیلومتر تا بهشت به کارگردانی علیرضا افخمی دانست، این سریال در سال 1390 از شبکه 3 سیما بر روی آنتن رفت داستان این سریال درباره شخصی به نام امیرحسین با بازی مهدی سلوکی می باشد که مدیر یک شرکت پخش دارویی است که متعلق به همایون فرزین می‌باشد. امیرحسین از کودکی در خانه همایون فرزین بزرگ شده‌است و عاشق آیدا (شبنم قلی خانی)دختر فرزین است. پسر فرزین که از امیرحسین کینه به دل دارد و رابطه‌اش با پدرش خوب نیست و به کمک دوستانش از شرکت پدرش دزدی می‌کند که در حین آن امیرحسین سر می‌رسد و با ضربه دزدان به کما می‌رود و سعی می‌کنند جسد او را در مکانی دور از بین ببرند. شواهد و مدارک دزدی علیه امیرحسین گواهی می‌دهد. در این فیلم پریناز ایزدیار در نقش مینا ظاهر می شود که دختری است که چند سال پیش بخاطر خودکشی به کما رفته است و در عالم کما روحش با امیر حسین در ارتباط است و از او می خواهد تا بعد از بازگشت دوباره اش به دنیا کاری مهم را انجام دهد. 

وی پس بازی در این سریال توانست به آرزوی دیرینه اش که همان بازیگر در سطح حرفه ای بود دست یافته بود، پریناز سپس با بازی در سریال زمانه حسن فتحی به اوج محبوبیت دست پیدا کند، او در این سریال در نقش وکیل جوانی به نام ارغوان بازی می‌کرد که در طول سریال دچار افت‌وخیزهای درونی و بیرونی فروانی می‌شود. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به چند فیلم و سریال مطرح این بازیگر خو.ب کشورمان.

پچریناز ایزدیار در سریال 15 کیلوتر تا بهشت توانست وارد دنیای بازیگری شود  -  بیوگرافی پریناز ایزدیار 
پچریناز ایزدیار در سریال 15 کیلوتر تا بهشت توانست وارد دنیای بازیگری شود  -  بیوگرافی پریناز ایزدیار 

نگاهی به فیلم ها و سریال های برتر پریناز ایزدیار 

در سال 1390 ایزدیار حضور کوتاهی را در فیلم ورود آقایان ممنوع به کارگردانی رامبد جوان به ایفای نقش پرداخت. فیلم ورود آقایان ممنوع فیلمی در ژانر کمدی می باشد که بازیگران بسیار زیادی از قبیل رضا عطاران، ویشکا آسایش، پگاه آهنگرانی، مانی حقیقی، بهاره رهنما، زهره حمیدی، فلامک جنیدی، علی صادقی، ستاره پسیانی، حدیث میرامینی، مهرناز بیات، سیاوش چراغی پور، کتایون امیرابراهیمی، پریناز ایزدیار در آن به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم نیز همانند فیلم های دیگر جوان جنبه انتقادی دارند و سعی دارند تا نگاهی متفاوت به جامعه داشته باشد.، همه چیز با حضونر عطاران در مدرسه ای که ورود آقایان در آن ممنوع است آغاز می شود و رفته رفته او را با مشکلات و دسیسه های بسیار زیاد که توسط شاگردانش برای او ساخته اند رو به رو می شود. 

داستان فیلم : مدیر یک دبیرستان دخترانه خصوصی با ورود آقایان به مدرسه خود شدیداً مخالف است. اما وقتی دبیر شیمی به علت زایمان شش ماه مرخصی می‌گیرد، مجبور می‌شود تا یک دبیر جایگزین به دبیرستان بیاورد؛ ولی تلاش وی برای یافتن دبیر زن در میانه سال تحصیلی بی‌فایده است و وی مجبور است یک مرد را به عنوان تنها گزینه بپذیرد.

صحنه ای از فیلم ورود آقایان ممنوع  -  بیوگرافی Parinaz Izadyar
صحنه ای از فیلم ورود آقایان ممنوع  -  بیوگرافی Parinaz Izadyar

ایزدیار در نقش سمیه، یکی از ماندگارترین نقش های او در فیلم ابد و یک روز 

ایزدیار چهار سال بعد در فیلم موفق دیگری به نام ابد و یک روز در نقش سمیه حضور یافت که یکی از شناخته شده ترین نقش های او می باشد که کارگردانی آن را سعید روستایی برعهده داشته است. از بازیگران این فیلم می توان به پیمان معادی، نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، شبنم مقدمی، ریما رامین‌فر، مهدی قربانی، معصومه رحمانی، شیرین یزدان‌بخش اشاره کرد. 

داستان فیلم : این فیلم روایت خانواده‌ای است که درگیر مشکلات مختلفی همچون اعتیاد، تهی‌دستی، بیکاری و از همه مهم‌تر، روابط عاطفی میان اعضای خانواده است. به دنبال رهایی از این مشکلات، داستان‌هایی در حین تدارک دیدن مراسم عروسیِ «سمیه» شکل می‌گیرد که منجر به اتفاقات و تغییراتی در رابطهٔ افراد خانواده می‌شود.

 (پریناز ایزدیار) : داداش ابد و یک روز یعنی چی؟

مرتضی (پیمان معادی) : یعنی کل عمرتو تو زندونی، حبس ابد که بهت بخوره ممکنه عفو بخوره بهت بعد ده ـ پونزده سال آزاد بشی،‌ ولی ابد و یک روز که بهت بخوره، امکان نداره آزاد بشی. یه روز بعد مرگت آزادت میکنن

بازی پریناز ایزدیار در صحنه ای از فیلم ابد و یک روز  -  بیوگرافی پریناز ایزدیار
بازی پریناز ایزدیار در صحنه ای از فیلم ابد و یک روز  -  بیوگرافی پریناز ایزدیار

پریناز در سال 95 در نقش خانم خیری در فیلم ویلایی‌ها به کارگردانی منیر قیدی در کنار بازیگرانی چون طناز طباطبایی، آناهیتا افشار، علی شادمان، صابر ابر، ثریا قاسمی به ایفای نقش بپردازد. ویلایی ها اولین فیلم منیر مقیدی می باشد که اینبار به سراغ سوژه ای در حوضه دفاع مقدس رفته است، فیلم روندی بسیار دوستداشتنی را دنبال می کند و مقیدی سعی داشته است تا در تمام مدت شخصیت های فیلم را افرادی کاملا عادی نشان دهد که بنا به مشکلات کشور مجبورند تا کارهای مهمی را انجام دهند.

داستان فیلم : ویلایی‌ها قصه خانواده‌های فرماندهان سپاه و ارتش در سال 1365 است. عزیز زن 50 ساله‌ای است که همراه نوه‌هایش وارد مجموعه ویلاها می‌شود. الیاس نیز راننده بسیجی است که هر وقت وارد مجموعه می‌شود همه نگران این می‌شوند که شاید خبر شهادت یکی از فرماندهان را بدهد. پس از مدتی سیما که عروس عزیز است از تهران می‌آید تا بچه‌های خود را به خارج از کشور ببرد.

صحنه ای از فیلم ویلایی ها با بازی پریناز ایزدیار  -  بیوگرافی Parinaz Izadyar
صحنه ای از فیلم ویلایی ها با بازی پریناز ایزدیار  -  بیوگرافی Parinaz Izadyar

پریناز ایزدیار در نقش شیرین در سریال شهرزاد

شاید بتوان برجسته ترین نقش آفرینی های ایزدیار را بازی در نقش شیرین در سریال شهرزاد دانست. شهرزاد یکی از پرطرفدارترین سریال های ایرانی زبان می باشد که کارگردانی آن را حسن فتحی بر عهده داشته است. این سریال داستانی در ژانر عاشقانه را روایت می کند که توانست به سرعت در جامعه به محبوبیت فراوانی دست پیدا کند به شکلی که سه فصل از این سریال تا به امروز منتشر شده است که می توانید تمامی فصل های این سریال را از همین سایت خریداری فرمایید. سریال داستان دو عاشق به نام های شهرزاد (ترانه علیدوستی) و فرهاد (مصطفی زمانی) را روایت می کند که بخاطر شرایطی مجبور می شوند تا از یکدیگر جدا شوند. در این سریال  ستاره های بسیار زیادی چون شهاب حسینی، علی نصیریان، فریبا متخصص، رامین ناصر نصیر، ابولفضل پورعرب، گلاره عباسی و امیر جعفری حضور یافته اند. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم ایزدیار در این سریال در نقش شیرین دختر بزرگ آقا و همسر قباد ظاهر می شود، بزرگ آقا که از مشکل بچه دار نشدن این دو آگاه است تصمیم می گیرد تا شهرزاد را به عقد قباد در آورد تا بچه ای را بدنیا آورد اما اینکار او باعث مشکلات بسیار زیادی می شود، شیرین رفته رفته طبع تندی تری پیدا کند و به همه چیز مشکوک می شود مخصوصا به قباد. 

داستان سریال : شهرزاد (ترانه علیدوستی) دانشجوی پزشکی و فرهاد (مصطفی زمانی) دانشجوی ادبیات و روزنامه نگار عاشق هم هستند و می خواهند با هم ازدواج کنند. داستان در سال 1332 و زمامداری دکتر مصدق اتفاق می افتد. پدران این دو از افراد گوش به فرمان شخصی متنفذ به نام بزرگ آقا (علی نصیریان) هستند. تحولات 28 مرداد فرهاد را که روزنامه‌نگار و از طرفداران پر و پا قرص مصدق است، به دلیل اتهام به قتل و توطئه علیه سلطنت به پای چوبه دار می کشد، اما بزرگ آقا او را نجات می دهد. پس از آن ماجرا که دیگر فرهاد کمی از وحشت‌زدگیاش کم شده تصمیم می گیرند مراسم عروسی بگیرند. همه خوش‌حال اند به جز پدر شهرزاد که میلی به این ازدواج ندارد. از آن طرف بزرگ آقا دختری به نام شیرین (پریناز ایزدیار) دارد که با پسر عموی خود قباد (شهاب حسینی) ازدواج کرده. قباد که هیچ میلی به این دختر بدزبان مغرور ندارد چون او عاشقش است، بهخاطر پدر قدرتمندش بزرگ آقا که عمویش می شود سکوت می‌کند و مجبور می شود بسوزد و بسازد.

پریناز ایزدیار در سریال شهرزاد  -  بیوگرافی پریناز ایزدیار
پریناز ایزدیار در سریال شهرزاد  -  بیوگرافی پریناز ایزدیار

بازی ایزدیار در فیلم خوک 

فیلم خوک فیلمی خوش ساخت از کارگردان و نویسنده مطرح ایران مانی حقیقی می باشد که بازیگرانی همچون حسن معجونی، لیلا حاتمی، لیلی رشیدی، پریناز ایزدیار، سیامک انصاری، علی باقری، مینا جعفرزاده، آیناز آذرهوش، رضا یزدانی، بیوک میرزایی، سهیلا رضوی، علی مصفا در آن حضور یافته اند. ایزدیار در این فیلم در نقش آنی حضور یافته است که داستانی درباره یک کارگردان ممنوع کار به نام حسن کسمایی است که سعی دارد تا به هر شکلی که شده زندگی اش را ادامه دهد اما مشکلات او به قدری بزرگ هستند که به این راحتی ها حل نخواهند شد. شما عزیزان می توانید اخبار و تیزر مربوط به این فیلم را در خبر اولین تیزر فیلم خوک می توانید مشاهده فرمایید. 

داستان فیلم : حسن خشمگین است. مدتی است موفق به فیلم ساختن نشده. شیوا مهاجر، ستاره محبوبش صبر ندارد و می خواهد با کارگردانان دیگر همکاری کند. همسرش گلی، دیگر عاشقش نیست. دخترش آلما، بزرگ شده و دیگر مستقل است. مادرش جیران، پیر شده و کم کم حافظه خود را از دست داده. مزاحم جذابی به نام آنی، او را هر جا می رود تعقیب می کند و اصرار دارد حسن او را وارد دنیای سینما کند. از همه بدتر، قاتلی در سطح شهر مشغول کشتن کارگردانان سینمای ایران است، اما حسن را نادیده گرفته. حسن رنجیده است: آیا او مهم ترین فیلمساز این شهر نیست؟ پس چرا قاتل تحویلش نمی گیرد؟ هنگامی که نام حسن به عنوان مظنون اصلی پرونده قتل ها در شبکه های اجتماعی مطرح می شود، اوضاع دیگر غیرقابل تحمل می شود. حالا حسن ناچار است برای اعاده حیثیتش نقشهٔ هوشمندانه ای بکشد

پریناز ایزدیار در صحنه ای از فیلم خوک -  بیوگرافی Parinaz Izadyar
پریناز ایزدیار در صحنه ای از فیلم خوک -  بیوگرافی Parinaz Izadyar

متری شیش و نیم 

ایزدیار در سال 1397 همکاری مجددی را با سعید روستایی و تیم ابد و یک روز تجربه نمود. ایزدیار در این فیلم در نقش الهام همسر سابق ناصر خاکزاد که نقش آن را نوید محمدزاده بر عهده دارد به ایفای نقش پرداخته است. فیلم متری شیش و نیم داستان یک خلافکار بسیار بزرگ به نام ناصر خاکزاد را به نمایش می گذارد که صمد با بازی پیمان معادی و گروهش سعی دارند تا این خلافکار بزرگ را دستگیر کنند. روستایی بعد از تجربه موفقیت آمیزی که در ابد و یک روز بدست آورده بود سرانجام تصمیم گرفت تا همان گروه را در کنار یکدیگر قرار دهد و داستانی در ادامه آن فیلم بسازد. شاید در ظاهر این دو فیلم دو اثر کاملا جداگانه و بدون شباهت بنظر برسند اما اگر خوب دقت کنیم متوجه می شویم که این فیلم همان داستان قبلی را روایت می کند با این تفاوت که محسن از یک فروشنده خرده پا به سر دسته مواد فروش ها تبدیل شده است و مرتصی که همیشه مانع خرید و فروش برادرش بود نیز به یک افسر پلیس تبدیل گشته. 

پریناز ایزدیار در فیلم متری شیش و نیم  -   بیوگرافی پریناز ایزدیار
پریناز ایزدیار در فیلم متری شیش و نیم  -   بیوگرافی پریناز ایزدیار

سعید روستایی سعی داشته تا در دو فیلم خود ( ابد و یک روز و متری شیش و نیم ) که تا به امروز منتشر شده اند مشکلات استفاده از مواد مخدر و همینطور پیامدهای آن در جامعه را به تصویر بکشد. مشکلاتی از جمله خشونت، بی اعتمادی، مشکلات خانوادگی و همینطور کارتون خوابی،  البته باید اشاره کنیم که او بخوبی هم توانسته است که از عهده این کار بر بیاید با اینکه تجربه کمی در ساخت فیلم های سینمایی دارد اما به شکلی توانسته خود را همانند یک اسطوره فیلم سازی در ایران نام خود را در کنار دیگر کارگردان های برتر کشور قرار دهد. پریناز ایزدیار همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم در این فیلم در نقش همسر سابق ناصر خاکزاد ظاهر می شود که مدت زیادی را با او گذرانده و ناصر هم سخت دلبسته الهام است اما الهام بخاطر شرایط و مشکلاتی که ناصر در زندگیش داشته سعی کرده است تا از او دوری کند و سرانجام او کسی است که آدرس ناصر را به پلیس ها لو می دهد. 

دیدگاه شما