در بیوگرافی امروز نگاهی خواهیم داشت به زندگی و اثار یکی از شناخته شده ترین بازیگران سینمای ایران که بخاطر بازی فوق العاده و چهره دوستداشتنی توانسته است به شهرت فراوانی دست پیدا کند شاید بتوان یکی از محبوب ترین شخصیت های تلویزیونی این بازیگر را حضور در نقش سرلشکر خلبان عباس بابایی دانست که با استقبال بی نظیر مخاطبین این سریال همراه بود. سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در تاریخ 14/بهمن/1352 در شهر تهران بدنیا آمد. شهاب در کنار خانواده اش زندگی آرامی را سپری کرد و با شروع جنگ مجبور شد تا همراه مادرش که یک امدادگر بود به خرم آباد سفر کند و  مدت بسیار زیادی را در یک منطقه جنگی سپری نماید و تمام مشکلات مناطق جنگی را به چشم خود ببیند و از اینرو پس از بازگشتش به تهران احساس غریبی می کرد و مدت بسیار زیادی دچار افسردگی شد. برای ادامه بیوگرافی شهاب حسینی با ما همراه باشید.

شهاب حسینی بازیگر شناخته شده سینمای ایران  -  بیوگرافی Shahab Hosseini
شهاب حسینی بازیگر شناخته شده سینمای ایران  -  بیوگرافی Shahab Hosseini

نگاهی به زندگی شهاب حسینی 

شهاب در دوران دبیرستان وارد رشته انسانی شد و دلیل آن را علاقه بیش از حدش به ادبیات اعلام کرد اما چندی بعد نظرش به طور کلی عوض شد و تصمیم گرفت برای تحصیل در دانشگاه وارد رشته روانشناسی شود و در آنجا بود که با عشق حقیق زندگی اش پریچهر اشنا شد، وی پس از فارغ و التحصیلی و گذراندن دو سال سخت در خدمت سربازی بار دیگر به تهران بازگشت ولی اینبار تصمیم های اساسی تری برای زندگی اش گرفته بود و یکی از آنها نیز فعالیت در زمینه بازیگری بود که در سال 71 با حضور در کلاس های استاد سمندریان برای او به حقیقت پیوست.

شهاب کار خود را با گویندگی در رادیو در سال 77 اغاز کرد و توانست خیلی زود به شهرت فراوانی دست پیدا کند از اینرو با برنامه برپا وارد تلویزیون شد و سپس بعد از آنها در برنامه های رنگ صبح و سایه روشن حضور پیدا کرد.

شهاب حسینی کارش را بعنوان مجری اغاز نمود  -  بیوگرافی شهاب حسینی 
شهاب حسینی کارش را بعنوان مجری اغاز کرد -  بیوگرافی شهاب حسینی 

شهاب حسینی کار خودش را برای اولین بار در سریال پس از باران در نقش علی توانست حضوری موفقیت آمیز را از خودش به نمایش بگذارد. سریال پس از باران سریالی بسیار موفق بود که در سال 1379 از شبکه 3 سیما بر روی آنتن رفت و توانست هواداران بیشماری در ایران بدست اورد، موضوع اصلی داستان به گذشته باز می گردد و داستانتوسط مادربزرگ مرضیه و مسعود روایت می شود. شهاب بعد از بازی در این سریال دیگر یک بازیگر معمولی نبود او به یک ستاره تبدیل شده بود و در سال های 80 و 81 دار چندین فیلم و سریال حضور یافت و حتی در آن زمان نیز پیشنهاد کار از کارگردانان بزرگ سینما چون تهمینه میلانی و پوران درخشنده و سیروس الوند را نیز داشت.

در سال 82 حسینی با بازی در فیلم واکنش پنجم به کاگردانی تهمینه میلانی توانست خیلی زود نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود و سپس بعد از آن برای فیلم های شمعی در باد و رستگاری در هشت و بیست دقیقه نامزد سیمرغ بلورین نقش مکمل شود اما این آرزو با فیلم سوپراستار به کارگردانی تهمینه میلانی محقق شد و شهاب حسینی برای بازی در این فیلم توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را مال خود کند. سپس همکاری حسینی و اصغر فرهادی با فیلم درباره الی اغاز شد از اینجا بود که شهاب حسینی توانست علاوه بر شهرت درون کشور به شهرت جهانی نیز دست پیدا کند.

شهاب حسینی و اصغر فرهادی  -  بیوگرافی  Shahab Hosseini
شهاب حسینی و اصغر فرهادی  -  بیوگرافی  Shahab Hosseini

نگاهی به چند فیلم و سریال برتر شهاب حسینی 

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم شهاب حسینی در سال 1379 در نقش علی در سریال پس از باران به کارگردانی سعید سلطانی حضور یافت. حضور در این سریال برای مجری سابق تلویزیون بسیار خوش یمن بود و باعث شد تا یک شبه به یک بازیگر محبوب تلویزیون تبدیل شود، این سریال سعی داشت شرایط زندگی در دوران قدیم و زمانی که ارباب ها بر مردم عادی زور می گفتند را به تصویر بکشد. شخصیت اصلی فیلم دختری جوان به نام شهربانو (خانوم کوچک) بود که مرجان محتشم نقش آن را برعهده داشت که پس از ازدواج با ارباب (محمود پاک نیت) زندگی سختی را تجربه کرد. در این سریال بازیگران بسیار زیادی از قبیل کتایون ریاحی، بهزاد فرهانی، ثریا قاسمی، جمیله شیخی، مرجان محتشم، محمود پاک نیت، نیکو خردمند، حامد کلاهداری و شهاب حسینی به ایفای نقش پرداخته اند.

داستان سریال : پس از باران داستان دکتر مهرپرور و همسرش می‌باشد که وقتی عازم شمال ایران (گیلان) می‌شوند در یک تصادف رانندگی کشته می‌شوند و فرزندانشان (مرضیه و مسعود) از آنجایی که به این مرگ مشکوک هستند جهت بررسی بیش‌تر به شمال سفر می‌کنند، هرچه از سفرشان در شمال می‌گذرد آن‌ها از راز خانوادگی‌شان اطلاعات بیش‌تری به‌دست می‌آورند. این اطلاعات به نقل از مادربزرگشان نقل می‌شود. در روایتی که از رویدادهای قدیم توسط مادربزرگ مرضیه و مسعود بازگو می‌شود، به داستان زنی اشاره می‌شود که شوهرش ارباب است و به خاطر بچه‌دار نشدن زنش با اصرار مدام زن اولش (کتایون ریاحی) تصمیم به ازدواج می‌گیرد که با یک دختر رعیت ازدواج کند و از طبقه رعیت همسر اختیار کند این وسط مادرزن اول ارباب (مهوش صبرکن) به همراه برادرزن اول ارباب (رحیم نوروزی) مشقت‌های زیادی به زن ارباب می‌دهند.

شهاب حسینی در صحنه ای از سریال پس از باران  -  بیوگرافی شهاب حسینی
شهاب حسینی در صحنه ای از سریال پس از باران  -  بیوگرافی شهاب حسینی

بعد از بازی موفق آمیز در سریال پس از باران شهاب حسینی در سریالی به کارگردانی علیرضا افخمی به نام تب سرد محصول سال 1382 در کنار بازیگران جوانی چون کامبیز دیرباز و حمید گودرزی حضور یافت. شهاب حسینی بر خلاف بازی در سریال پس از باران اینبار در نقش یک پدر ظاهر شد که بعد از ورشکستگی مجبور می شود تا برای اخاذی از پدر زنش یک آدم ربایی جعلی را شکل دهد، کامبیز دیرباز و حمید گودرزی نیز که از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند این کار را برای چند روز قبول می کنند ولی با مشکلات بسیار زیادی از قبیل قتل رو به رو می شوند و داستان رفته رفته بوی حقیقت را به خود می گیرد.

داستان این سریال : شهاب کیانفر، کارخانه‌اش در شرف ورشکستگی قرار دارد؛ با این حال تلاش می‌کند تا با رقابت با پدرخانم متمولش(هرمز)، زندگی پر تجملی را برای همسرش تدارک دیده و با قرض و نزول کردن پول، کارخانه‌اش را نجات دهد. با وخیم‌تر شدن اوضاع مالی‌ شهاب، او تصمیم می‌گیرد تا با طرح یک نقشه و کمک گرفتن از همسر شخصی که پرستاری فرزندش(مانی) را به عهده دارد و به تازگی از زندان آزاد شده است، مشکلاتش را حل نماید ان فرد مانی را با یک تبهکار دیگر می دزدند و ان فرد تبهکار پیمان است ومانی را اذیت می کند.

شهاب حسینی، کامبیز دیرباز و حمید گودرزی  -  بیوگرافی  Shahab Hosseini

شاید بتوان یکی از برجسته ترین نقش آفرینی های شهاب حسینی را در سرایل شوق پرواز به کارگردانی یدالله صمدی در نقش شهید بابایی دانست که به سفارش بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال 1386 ساخته شد. در این سریال بایگران سرناس بسیار زیادی چون شهاب حسینی، الهام حمیدی، کوروش تهامی، شهرام حقیقت دوست، افسانه بایگان،فرهاد قائمیان، ستاره اسکندری در این سریال حضور یافته اند.

داستان سریال : شوق پرواز نام یک مجموعه تلویزیونی است که به سفارش بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد زندگی عباس بابایی یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است.

شهاب حسینی در نقش شهید بابایی  -  بیوگرافی شهاب حسینی 
شهاب حسینی در نقش شهید بابایی  -  بیوگرافی شهاب حسینی 

همکاری موفقیت آمیز شهاب حسینی و اصغر فرهادی 

اولین همکاری اصغر فرهادی و شهاب حسینی را می توان در فیلم درباره الی محصول سال 1387 دانست که یکی از بهترین فیلم های چند دهه اخیر می باشد. شهاب حسینی در این فیلم در نقش احمد ظاهر می شود که همراه با گروهی از دوستان دانشگاهی برای تفریح چند روزه به شمال ایران سفر کرده اند، در این میان سپیده (گلشیفته فرهانی) تصمیم می گیرد تا معلم مهد کودک فرزندشکه الی (ترانه علیدوستی) نام دارد را برای این مسافرت دعوت کند. در این فیلم بازیگران زیادی چون ترانه علیدوستی، گلشیفته فراهانی، شهاب حسینی، مریلا زارعی، مانی حقیقی، پیمان معادی، صابر ابر، احمد مهران‌فر، رعنا آزادی ور حضور یافته اند.

داستان فیلم روایت‌گر زندگی چند خانواده است که برای گذراندن تعطیلات به شمال کشور سفر کرده‌اند. دوستان احمد (شهاب حسینی) که پس از سال‌ها زندگی در آلمان به ایران بازگشته، در تلاش هستند تا همسری را برای او بیابند. به همین خاطر، یک معلّم مهدکودک به نام «اِلی» (ترانه علیدوستی) با دعوت سپیده (گلشیفته فراهانی)، به همراه دیگران به این سفر آمده‌است. امّا پس از ناپدید شدن الی در ساحل دریا، ماجرا به یک تراژدی تبدیل می‌شود و هر کس در مورد این مسئله به قضاوت پرداخته و دیگری را مقصر می‌داند. تا آن‌جا که جمع به خاطر منافع خود زمانی‌که نامزد جستجوگر الی در پی او از راه می‌رسد از حمایت الی دست کشیده و سپیده را مجاب می‌نماید که در مورد الی حرف‌های نادرست بگوید.

صحنه ای از فیلم درباره الی  -  بیوگرافی Shahab Hosseini
صحنه ای از فیلم درباره الی  -  بیوگرافی Shahab Hosseini

همکاری فرهادی و حسینی در فیلم جدایی نادر از سیمین 

اما فیلم درباره الی پایان همکاری شهاب حسینی و فرهادی نبود و در سال 1389 با فیلم جدایی نادر از سیمین این همکاری ادامه پیدا کرد و شهاب حسینی توانست در این فیلم بسیار بدرخشد. فیلم جدایی نادر از سیمین اولین فیلم اسکاری سینمای ایران بود که بازیگران سرشناس بسیار زیادی چون لیلا حاتمی، پیمان معادی، ساره بیات در آن حضور یافته اند. شهاب حسینی در این فیلم در نقش حجت ظاهر می شود که همسرش بدون اجازه او در خانه نادر برای نگهداری از پدر پیرش کار می کند اما بخاط یک مشاجره و سوء تفاهم نادر همسر حجت را هل می دهد و او پس از سقوط از روی پله ها بچه اش سقط می شود.

داستان فیلم : سیمین (لیلا حاتمی) می‌خواهد به‌همراه همسرش نادر (پیمان معادی) و دخترش ترمه (سارینا فرهادی) از ایران برود و همهٔ مقدمات این کار را فراهم کرده. اما نادر نمی‌خواهد پدرش را که از بیماری آلزایمر رنج می‌بَرَد تنها رها کند. این اختلافات باعث می‌شود سیمین از دادگاه درخواست طلاق کند، اما دادگاه درخواستش را در مورد حضانت فرزندش رد می‌کند و مجبور می‌شود به خانهٔ پدرش برگردد. ترمه تصمیم می‌گیرد پیش پدرش نادر بماند به امید اینکه مادرش سیمین پیش آن‌ها برگردد. نادر نمی‌تواند از عهدهٔ مراقبت از پدرش بربیاید؛ پس برای این کار یک مستخدم به نام راضیه (ساره بیات) استخدام می‌کند. این زن جوان که باردار است ای این شروعی بر مشکلات آنها می باشد.ن کار را بدون اطلاع همسرش حجت (شهاب حسینی) قبول کرده‌است. یک روز نادر به خانه برمی‌گردد و پدرش را در حالی که دستش با روسری به تخت بسته شده و از روی تخت به زمین افتاده و تنها رهاشده می‌بیند. وقتی راضیه به خانه برمی‌گردد دعوای شدیدی درمی‌گیرد که عواقب تراژیک آن نه‌تنها زندگی نادر را زیر و رو می‌کند، بلکه تصویر دخترش از او را دستخوش تغییر می‌سازد. راضیه به‌دلیل مرگ جنینش به بیمارستان منتقل می‌شود. او و همسرش دلیل مرگ جنین را هل داده شدن توسط نادر می‌دانند و از نادر شکایت می‌کنند 

شهاب حسینی در نقش حجت در فیلم جدایی نادر از سیمین  -  بیوگرافی شهاب حسینی 
شهاب حسینی در نقش حجت در فیلم جدایی نادر از سیمین  -  بیوگرافی شهاب حسینی 

فیلم فرشوند با بازی شهاب حسینی موفق شد برنده جایزه اسکار شود

شهاب حسینی بعد از همکاری موفقیت آمیزش با فرهادی در فیلم  بسیار مطرح جدایی نادر از سمین در سال 94 همکاری مجددی را با او در فیلم فروشنده در نقش عماد تجربه کرد. این فیلم بعد از فیلم جدایی نادر از سیمین دومین فیلم اسکاری ایران می باشد که توانست با استقبال بسیار زیادی رو به رو شود. عماد معلم مدرسه است که همراه همسرش رعنا با بازی ترانه علیدوستی در یک تئاتر به نام فروشنده به قلم آرتور میلر حضور دارند اما یک حادثه باعث می شود تا زندگی این دو به صورت کامل بهم بریزد. در این فیلم بازیگرانی چون شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، بابک کریمی، مینا ساداتی، مهدی کوشکی، فرید سجادی حسینی به نقش آفرینی پرداخته اند. 

داستان فیلم : رعنا و عماد زن و شوهری جوان هستند که در حال اجرای تئاتری بر اساس نمایشنامه مرگ فروشنده نوشته آرتور میلر می‌باشند. آن‌ها به علت نشست زمین مجبور می‌شوند به اجبار خانه خود را ترک کنند و به اصرار یکی از دوستانشان به نام بابک به خانه‌ای اسباب‌کشی می‌کنند که پیش‌تر زنی بدنام به نام «آهو» در آن ساکن بوده‌است. ابتدا همه چیز خوب پیش می‌رود ولی وقایع بعدی به بحرانی غیرقابل کنترل ختم می‌شود.

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در فیلم فروشنده  -  بیوگرافی Shahab Hosseini

حسینی با شهرت فراوانی که در فیلم فروشنده کسب کرده بود اینبار در نقش خسرو در فیلم برادرم خسرو به کارگردانی احسان بیگلری حضور یافت، وی در این فیلم در نقش یک بیمار دو قطبی ظاهر می شود که خواهر بزرگترش از او مراقبت می کند اما زمانی که مجبور می شود تا برای مدتی در خانه برادر بزرگترش زندگی کند همه چیز تغیر می کند و او به فردی کاملا دیوانه تبدیل می شود . در این فیلم بازیگرانی چون هنگامه قاضیانی، ناصر هاشمی، بیتا فرهی و شهاب حسینی در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

داستان فیلم : خسرو، نقش اول این فیلم با بازی شهاب حسینی، به اختلال دوقطبی مبتلاست و بنا بر شرایطی مجبور شده مدتی در منزل برادرش ناصر که دندانپزشک است زندگی کند و در این مدت اتفاقاتی برای او در منزل برادرش رخ می‌دهد.

صحنه ای از فیلم برادرم خسرو  -  بیوگرافی شهاب حسینی 
صحنه ای از فیلم برادرم خسرو  -  بیوگرافی شهاب حسینی 

شهرزاد سریالی عاشقانه با بازی شهاب حسینی 

شهاب حسینی در سال 1394در سریالی به کارگردانی حسین فتحی به نام شهرزاد که یکی از موفق ترین نقش های او محسوب می شود به ایفای نقش پرداخت. این سریال یکی از محبوب ترین سریال های ایرانی زبان محسوب می شود که بازیگرانی مطرحی همچون علی نصیریان، ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی، پریناز ایزدیار، غزل شاکری، مهدی سلطانی سروستانی، محمود پاک نیت، هومن برق‌نورد، جمشید هاشم‌پور، پرویز فلاحی پور، ابوالفضل پورعرب، گلاره عباسی، پانته‌آ پناهی‌ها، فریبا متخصص، سهیلا رضوی، امیرحسین فتحی، رامین ناصر نصیر، نسیم ادبی به ایفای نقش پرداخته اند. شهاب حسینی در این سریال در نقش قباد همسر شیرین دختر بزرگ آقا به ایفای نقش پردخته است که از شهرت و قدرت بسیار زیادی برخوردار می باشد وی پس از ازدواج موقتش با شهرزاد که از طبقه پایین جامعه می باشد سخت عاشق او می شود. با توجه به موفقیت این سریال تهیه کنندگان این سریال تصمیم به ساخت فصل دوم شهرزاد و سپس فصل سوم شهرزاد گرفتند که می توانید تمامی فصل های این سریال را از همین سایت دانلود کنید.البته لازم به ذکر است که چندی پیش کارگردان سریال شهرزاد اعلام کرده که قصد ساخت فصل چهارم این سریال را دارد، حسن فتحی درباره قسمت چهارم این سریال صحبت هایی کرده است که می توانید در خبر حسن فتحی در رابطه با ساخت فصل چهارم سریال شهرزاد صحبت کرده است مطالعه کنید. 

داستان سریال :  دو بازیگر محبوب سینمای ایران, ترانه علی دوستی(در نقش شهرزاد) و مصطفی زمانی (در نقش فرهاد) عاشق هم شده و قصد ازدواج دارند. پدران این دو نفر زیر دست فردی با نفوذ بالا که سر دسته یک گروه مافیایی خطرناک است کار میکنند, این شخص کسی نیست بجز بازیگر بزرگ سینما علی نصریان که در سریال با نام بزرگ آقا نقش آفرینی می کند.از طرفی دیگر دختر بزرگ آقا پریناز ایزدیار(شیرین) همسر یکی از پررنگ ترین شخصیت های سریال یعنی شهاب حسینی است که در سریال با نام قباد شناخته میشود. دستور ناعادلانه و غیر قابل هضم بزرگ آقا سریال را وارد پیچ و خم هایی کرده که هر کسی رو جذب خودش میکند.

شهاب حسینی و ترانه علیدوستی در سریال شهرزاد  -  بیوگرافی Shahab Hosseini
شهاب حسینی و ترانه علیدوستی در سریال شهرزاد  -  بیوگرافی Shahab Hosseini

دیدگاه شما